Qr-codes werden al ontwikkeld in 1994, maar pas echt bekend dankzij de smartphone. Wat deed en doet de horeca hiermee?
Hieronder talloze voorbeelden, in chronologisch volgorde van wanneer ze ontstaan zijn (kijk onderaan voor updates).
* Mensen die de folder van Verantwoord Frituren scannen, komen op de site van het Voedingscentrum met tips voor het verbeteren van het voedingspatroon.
* VVV's plaatsen codes op paaltjes, muren, et cetera zodat toeristen achtergrondinformatie krijgen over waar ze zijn of wat ze zien.
* Mensen die Heineken-bierviltjes scannen sparen punten.
* IJssalons hebben een folder met qr-code die gebruikers naar de site van SocialDipping brengt. Daar kunnen ze een smaakabonnement nemen.
* Het culinair-culturele concept Taste of Art zet qr-codes op de achterkant van zijn borden die telkens verwijzen naar de website van de horecazaak waar de gebruiker zich bevindt.
* Fastserviceketen Dailywok gebruikt de qr-code als loyaltytool. Geen klantenkaart, spaarpunten of tegoedbonnen meer dus.
* In de gemeente Heeze-Leende vertellen een sms'je of qr-code de snelste route naar de dichtstbijzijnde horecazaak.
* In België is een wijnproeverij waarbij de proevers met qr-codes meer informatie krijgen over de wijn.
* De nieuwe editie van Bed & Breakfast in Nederland staat bomvol qr-codes.
* Hamdorff in Laren heeft naar eigen zeggen als eerste restaurant in Nederland een wijnkaart met qr-codes.
* Cox & Co opent een nieuwe vestiging en houdt daarom een sticker-actie met qr-codes.
* Brasserie Sailors Inn gebruikt haar bierviltjes voor allerhande zaken als het menu van de dag, de wijnkaart, video's en een uitnodiging voor de nieuwsbrief.
* DeliXL introduceert op de Foodservice Fair een mobiel spel dat bezoekers uitdaagt 'koning der seizoenen te worden'.
* Yoursmartbutler maakt de ober overbodig, laat gasten ervaringen makkelijk delen op sociale media en stimuleert eten bestellen vanaf de hotelkamer.
* SBit werkt als eerste met een qr-code waardoor gasten snel en gemakkelijk feedback kunnen geven aan een hotel.
* Gasten van De Bloemenbeek kunnen voortaan ook een eetbare qr-code voorgeschoteld krijgen. Deze verwijst naar het recept.
* Koninklijke Horeca Nederland en Deli XL introduceren op de Horecava een mobiele qr-game voor meer beursbeleving.
* Fastserviceketen Dailywok introduceert een interactieve, crossmediale zoektocht met behulp van qr-codes.
* Sandton Hotels plaatst in haar Sandton Post een wedstrijd waaraan gasten mee kunnen doen door de qr-codes te scannen. Ook zet de hotelketen de codes op de visitekaartjes met links naar het bedrijfsfilmpje.
* Restaurant De Gulzige Kater in Groningen serveert desserts met eetbare qr-codes. Als gasten deze scannen zien ze wat ze gewonnen hebben. Bijvoorbeeld: 'Het dessert waar u van gaat smullen is helemaal gratis vandaag' of 'Gefeliciteerd met uw gastenpas'.
Er kan echter ook 'Helaas, een volgende keer meer geluk' komen te staan.
Uitgelicht
Hotel Casa 400
Hotel Casa 400 zet qr-codes op erg veel manieren in. Sowieso hangen ze overal in het hotel. Met die in de lobby kunnen gasten opzoeken waaruit het ontbijt bestaat, de Casa 400-applicatie voor de iPhone downloaden, evenementen voor de stad bekijken of een review achterlaten. Die laatste mogelijkheid hebben gasten ook op de hotelkamer.
Verder kunnen restaurantgasten een code scannen om vervolgens hun diner-ervaring te delen. Daarnaast kunnen ze twitteren met de chef-kok als ze meer willen weten over de kaart of gewoon gedag willen zeggen.
Tijdens een vergadering krijgen de gasten Casa Cupcakes. Daarop qr-codes die de gasten leiden naar een pagina waarin hen bijvoorbeeld een fijne meeting wordt toegewenst. De boodschap kan elke keer anders zijn.
Ten slotte hangen er ook op de toiletten qr-codes. Deze zijn bijvoorbeeld ingezet om stemmen te krijgen voor de Dutch Hotel Award.
MeAbout
Nieuwer dan MeAbout kan een qr-codeconcept voor de horeca bijna niet zijn. De website is maandag 13 februari gelanceerd, met een gedeelte specifiek voor ondernemers. Daarvoor al draaide er een pilot bij 10 horecalocaties.
MeAbout kan worden ingezet om de meningen van gasten te peilen. Het idee is ontstaan uit de gedachte dat het voor restaurantbezoekers soms moeilijk is om eerlijke feedback te geven op bijvoorbeeld het eten of de bediening. Gasten die bijvoorbeeld een klacht hebben over een serveerster, vinden het lastig dit tegen haar te zeggen.
Ook wordt de vraag of alles naar wens is veelal met 'ja' beantwoord, of het nu waar is of niet. Daarbovenop zullen mensen hun beklag vaak wel doen op sociale media. MeAbout wil dit allemaal voorkomen en de ondernemer waardevolle feedback geven.
Chumeee
Een kersvers qr-codeconcept: Chummee. Dit werd vrijdag 17 februari gelanceerd. Het werkt in 4 stappen.
01. Persoon X kiest een cadeautje, bijvoorbeeld een kop koffie, glas wijn of broodje bij een bepaalde zaak.
02. Persoon X kiest op Facebook of Twitter persoon Y (voor wie het cadeautje is).
03. Persoon Y krijgt op zijn smartphone een qr-code (met additionele informatie) toegestuurd.
04. Persoon Y toont qr-code aan (horeca)zaak die hem kan scannen, waardoor het cadeautje wordt betaald.
---
Facebook-pagina Horeca Entree.
Twitter-account Horeca Entree.
Twitter-account Fastservice Entree.
Nieuwsbrief/online editie Horeca Entree en Fastservice Entree.
Horeca Entree-groep LinkedIn.